Napędy do kotłów pelletowych

Elementami wykonawczymi systemu automatyki kotła stanowią napędy ZD-MOTOR, które możemy spotkać zarówno w podajniku ekopaliwa (napęd żmijki) w palniku (napęd ruchomego rusztu) jak i w popielniku (napęd wygarniania popiołu).

Ogrzewanie budynku kotłem na pellet to rozwiązanie dla tych inwestorów, dla których oprócz ekologii ważna jest także wygoda użytkowania systemu grzewczego. Zasada funkcjonowania tego rodzaju kotłów jest bardzo prosta. Paliwem jest pellet, słowo pochodzi z języka angielskiego „pellets” i oznacza „granulka”, jest to biopaliwo składające się ze sprasowanych pod ciśnieniem trocin, wiórów lub zrębków drzewnych, powstałych po obróbce tego surowca. W odróżnieniu od zwykłego drewna, pellet pozostawia bardzo niewiele popiołu (około 0,5% jego masy), nie wydziela w trakcie spalania dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów i pyłów. Spalanie zachodzi dzięki poszczególnym częściom kotła: rusztowi, na który wsypywany jest pellet, palnikowi, grzałce elektrycznej odpowiedzialnej za automatyczne rozpalanie biopaliwa oraz wentylatorowi wspomagającemu działanie palnika i wydmuchującemu spaliny do komina. Kotły te wyposażone są w automatyczne podajniki z zasobnikami, które dzięki zastosowanej automatyce regulują ilość podawanego biopaliwa. Nowoczesne kotły na pellet są wyposażone również w:

  • system automatycznego czyszczenia rusztu palnika i wymiennika kotła;
  • system automatycznego inicjowania zapłonu lub wygaszania kotła;
  • system automatycznego opróżniania popiołu z popielnika;
  • system automatycznej regulacji procesu spalania uwzględniający m.in. zmiany temperatury w instalacji C.O. czy ilość potrzebnego do spalania powietrza.

W zależności od wielkości kotła na pellet, najczęściej zastosowanie znajdują napędy AC (zasilanie 1f~230V/50Hz) o mocy 10W, 15W i 25W. Są to motoreduktory walcowe, walcowo-ślimakowe lub ślimakowe.

Długoletnie doświadczenie w technice napędowej firmy ZD-MOTOR pozwoliło zaprojektować i zaoferować napędy producentom kotłów na pellet.
Czym charakteryzują się napędy ZD-MOTOR stworzone dla producentów kotłów na pellet?

Kompletny motoreduktor - dostarczony jest kompletny motoreduktor z wyprowadzonymi przewodami zasilającymi, długość przewodu oraz rodzaj wtyczki jest dostosowany do potrzeb producenta kotłów.
Kompaktowa budowa - motoreduktory posiadają kompaktową obudowę, o małych gabarytach zewnętrznych oraz wyposażone są w puszkę przyłączeniową w której znajduje się kondensator pracy (dla zasilania 1f~230V/50Hz).
Wysoka kultura pracy - napędy ZD-MOTOR charakteryzują się wysoką kulturą pracy, energo-efektywnością oraz niskim poziomem hałasu.
Praca ciągła - silniki ZD-MOTOR są przystosowane do pracy ciągłej S1 – cont.
Bezpieczeństwo - silniki zostały wyposażone w zabezpieczenie termiczne uzwojeń 120°C ±5% z automatycznym ponownym załączeniem w temperaturze uzwojenia 75°C ±15%
Bezobsługowość - motoreduktor jest bezobsługowy, nie jest wymagany okresowy przegląd olejowy.


Przegląd parametrów technicznych trzech podstawowych modeli motoreduktorów do kotłów pelletowych
loading...
Techniczne parametry napędu 10W

Wymiary napędu 10W

Motoreduktor 2IK10GN-CP/2GNxxK o mocy 10W 1f~230V/50Hz

Techniczne parametry napędu 15W

Wymiary napędu 15W

Motoreduktor 3IK15GN-CPT/3GNxxK o mocy 15W 1f~230V/50Hz

Techniczne parametry napędu 25W

Wymiary napędu 25W

Motoreduktor 4IK25GN-CPT/4GNxxK o mocy 25W 1f~230V/50Hz


"Niezawodny i sprawdzony - konstrukcja napędu ZD-MOTOR została tak zaprojektowana, aby osiągnąć kompromis jego funkcjonalności z niezawodnością, dlatego tak dobrze sprawdza się w automatyce kotłów na pellet.

Podstawowym modelem napędu stosowanego w kotłach na pellet jest motoreduktor walcowy o zasilaniu 1f~230V/50Hz i mocy od 10W do 25W. Podawanie ekopaliwa musi być precyzyjne, dlatego ważna jest prędkość obrotowa napędu, która w zależności od potrzeb może wynosić od 6 obr/min do 15 obr/min. Zastosowanie dodatkowego stopnia przełożenia (i=10) można zmniejszyć taką prędkość obrotową. Silniki są przystosowane do pracy ciągłej i zostały wyposażone w zabezpieczenie termiczne uzwojeń, które sprawdza się w momencie mechanicznego zblokowania żmijki podającej ekopaliwo do kotła. Dzięki swoim małym gabarytom zewnętrznym, instalacja motoreduktora nie wpływa negatywnie na nowoczesny wygląd (design) kotła pelletowego. Przewód zasilający silnik może zostać wyposażony w dowolnego typu wtyczkę a jago długość jest dostosowana pod konkretne potrzeby producenta kotła.

W naszej ofercie znajdują się również inne typy i rodzaje napędów, które znajdują zastosowanie w nowoczesnych kotłach. Posiadamy motoreduktory z przekładnią walcową niskoprofilową, ślimakową oraz wlacowo-ślimakową. Nasze możliwości produkcyjne - szeroki i nowoczesny park maszynowy - umożliwiają produkcję i dostawę napędów pod specjalne potrzeby producentów kotłów - również na podstawie dostarczonej dokumentacji projektowej napędu. Nasza kadra inżynierska - posiadająca niezbędne know-how - może również stworzyć indywidualny projekt napędu. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

   

Motoreduktor walcowy ZD-MOTOR o mocy 15W
1 / 2